Prezidentské volby nastolily nebývale silnou debatu na téma moderátorských výkonů. Diváci přitom museli vstřebat spoustu změn. Z České televize překvapivě zmizel Václav Moravec, na ostatních stanicích naopak přibylo těch, kteří se tématu politiky věnovali poprvé. Debaty potvrdily, jak důležitá role moderátora je. Novináři i odborníci se skoro víc pouštěli do hodnocení vedení debat než do tlumočení toho, co zaznělo z úst jednotlivých prezidentských kandidátů.
V tomto ohledu to u nich na plné čáře vyhrála Světlana Witowská, která je už čtvrtým rokem moderátorskou tváří pořadu Interview ČT 24. Titulky v médiích moderátorku posílaly na Hrad. Naopak silnou negativní kritiku sklidil moderátor debaty na televizi Prima Karel Voříšek. Vyčítáno mu bylo zejména to, že nedokázal ukáznit diváky a oponovat kandidátům.
Z jiného pohledu se na výkony zmíněných moderátorů ale dívá herečka, dabérka a hlasová poradkyně pro moderátory Jana Postlerová. Ta pro MAM zpětně hodnotila hlasový projev a celkovou formu projevu moderátorů v předvolebních pořadech. „Světlana samozřejmě jela naprosto profesionálně, ale chvílemi se mi zdálo, že nebyla úplně nad věcí a vyskočil jí hlas. Někdy byla jedovatější ve výrazu. Hodnotím ale výraz, nikoliv obsah,“ říká o moderátorce.
Televize Prima, která považuje Voříška za svou ikonickou tvář, se proti snesené kritice ohrazuje. „Kritiku Karla Voříška považujeme za cílenou kampaň a odmítáme ji,“ uvedl za Primu konzultant odpovědný za PR zpravodajských pořadů Adam Halmoši s tím, že Voříšek je „jednoznačně jedním z nejzkušenějších moderátorů Primy“. Za empatického a velmi zkušeného moderátora ho považuje i Postlerová, která jeho kritiku považuje za zbytečnou. „Jako divák Karlovi vždy věřím, ať řekne, co řekne,“ říká Postlerová. „Je to i o duchu toho místa. Karel se toho zhostil uvolněně, mile, příjemně,“ dodala.
Stejně jako Prima i Nova při speciálních duelech a rozhovorech sahá po své moderátorské „ikoně“. Rey Koranteng, který na Nově působí od roku 1994, ale měl před rozhovorem s prezidentem Milošem Zemanem jen jedinou zkušenost tohoto druhu. To, že s podobnými formáty Nova začala teprve nedávno, se v jeho případě projevilo i na výsledné podobě rozhovoru. „Ray je nesmírně slušný a zkušený moderátor. Tohle pro něj bylo ale něco jiného. Působil, že má velký respekt, snaží se, ale bylo to opatrné,“ hodnotila Postlerová.
Vada řeči je nepřípustná
Hlas, řeč, dýchání. S tím vším se musí správný moderátor naučit pracovat. „Teď se rozmáhá, že moderátoři ve slově ,jsem‘ vyslovují i to ,j‘, což je hyperkorektní. Dále takové věci, že chybně dávají důraz na předložku. Předložka se ale čte jako jedno slovo s tím následujícím slovem, nikdy se na ni nedá důraz,“ říká k nejčastějším chybám Postlerová. Nepřípustná je podle ní u moderátora i vada řeči.
Za moderátorské naděje označuje Tomáše Drahoňovského, Janu Peroutkovou, Romana Fojtu nebo Terezu Kručinskou.
Showmani, nebo novináři?
I samotné televizní stanice označují hlasatele hlavních zpravodajských relací za své symbolické tváře. Divák se s nimi setkává skoro denně. Zmíněné předvolební debaty ale ještě víc ukazují na rozdílnou vybavenost, kterou po svých moderátorech televizní stanice požadují.
„Moderátor v pojetí zpravodajství opravdu není ona ,mluvící‘, ale v každém případě ,samostatně myslící‘ hlava,“ říká vedoucí moderátorů na ČT a jedna ze čtyř tváří Událostí Jakub Železný. Ten patří spolu s Marcelou Augustovou (rozhovor s ní najdete na straně 10 a 11) a Bohumilem Klepetkem mezi služebně nejstarší moderátory České televize. Podle něj je moderování hlavní zpravodajské relace na ČT pomyslným profesním vrcholem. „Proto se předpokládá dlouholetá novinářská zkušenost, bezchybný hlasový projev a samozřejmě hluboká orientace v mnoha oborech a tématech,“ říká Železný ke kritériím, která musí hlavní zprávař splňovat.
„Důležité pro nás je, aby měli všeobecný přehled, schopnost improvizace při živém vysílání, příjemné vystupování před kamerou,“ uvedl pak ředitel zpravodajství Kamil Houska k požadavkům Novy. Prima podrobnější klíč ohledně toho, jak do svého vysílání moderátory vybírá, MAM neprozradila. Halmoši jen poznamenal, že by moderátor měl mít „příjemný vzhled, vystupování a projev“. Na stanici tak v roli zprávařů vystupují i lidé bez předešlé mediální zkušenosti, jako například olympionik Roman Šebrle.
Moderátor jako značka
Z profesionálního televizního novináře se ale může také stát celebrita. Jedním příkladem za všechny je dlouholetý moderátor americké stanice CNN Anderson Cooper, který shodou okolností také prováděl prezidentskou debatou mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem v roce 2016.
Cooper je jeden z nejvlivnějších televizních novinářů dneška. Na Twitteru ho sleduje přes 10 milionů lidí. Mimo to se objevil i jako jedna z postaviček kresleného seriálu Simpsonovi nebo ve filmu Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti.
V českém prostředí bychom příměr ke Cooperovi hledali těžko, ale najdou se zde moderátoři, jejichž jména jsou značkou samou pro sebe. Jedním z nich je bývalý moderátor České televize Martin Veselovský, který spolu se svou kolegyní Danielou Drtinovou před čtyřmi lety založil zpravodajsko-žurnalistický on-line projekt. Veselovského na Twitteru sleduje přes čtvrt milionu lidí, což je na české poměry úctyhodný počet.
Do filmů z českých moderátorů zase často zavítá Alexander Hemala. Roli měl například ve filmech jako Něžné vlny, Probudím se včera nebo Čertova nevěsta. V ČT pracuje od roku 1994. Prošel řadou moderátorských pozic včetně Událostí nebo Hyde Parku.
Věrni jedné stanici
Bohumil Klepetko
V ČT pracuje od roku 1994. Prošel řadou moderátorských pozic včetně Událostí nebo Hyde Parku.
Lucie Borhyová a Rey Koranteng
Tato dvojice se vypracovala a zůstala na Nově. Koranteng začínal u počasí.
Z televize do televize
Světlana Witowská
Ve svém pracovním působení na ČT si udělala pětiletou pauzu, kdy přešla moderovat zprávy na Primě.Začínal na ČST, dlouho byl tváří Novy, teď pátým rokem moderuje na Primě.
Karel Voříšek
Začínal na ČST, dlouho byl tváří Novy, teď pátým rokem moderuje na Primě.
Vzpomínáte?
Kamila Moučková
Žena, která z obrazovky jako první oznámila invazi vojsk Varšavské smlouvy.
Saskia Burešová
V Československé a následně České televizi působí od roku 1967. Dnes uvádí pořad Kalendárium.