Až 64 procent Čechů se nechá při vánočních nákupech inspirovat reklamami. Vyplývá to alespoň z aktuálního průzkumu Asociace komunikačních agentur (AKA). Právě proto je nutné si na svátečně laděných kampaních nechat obzvlášť záležet.
Neotravujte dřív než v listopadu
Pro dvě třetiny spotřebitelů je pak podle šetření AKA adekvátní doba rozjezdu vánoční reklamní „masáže“ v průběhu listopadu. V posledních letech se dokonce zadavatelům daří tento termín držet. „Jeden britský obchoďák sice kdysi vánoční kampaň spustil už v srpnu, ale myslím, že to není dobrý nápad. Lidé vánoční kampaně ocení v době, kdy o Vánocích začnou přemýšlet,“ říká Tomáš Belko, kreativní ředitel skupiny Ogilvy.
Copywriterka Markéta Hejdová z agentury Mark/BBDO také upozorňuje na to, že načasování vánoční kampaně by se mělo odvíjet od její povahy. „Když chcete něco prodat, začněte spíš dřív a pak můžete i dřív skončit,“ uvedla.
Jestliže vánoční reklama nenabízí zboží, ale děkuje či přeje příjemné Vánoce, vnímá ji podle průzkumu 84 procent respondentů. V tomto případě je ale třeba se více zamyslet nad obsahem. „Počítejte s tím, že ,šťastné a veselé‘ už párkrát slyšeli,“ poznamenala Hejdová.
Vánoční symboly ano, klišé ne
Oslovení kreativci také u vánočních reklam varují před sklouzáváním ke klišé. Problém ale podle nich není v symbolech Vánoc. „Jde jen o to, jak kreativně je využijete. Pokud uděláte klišé kampaň, na vánoční symboly to nesvalujte,“ říká Filip Kukla z McCann Prague. Podle Hejdové jsou například přežitkem slovní hříčky jako „hvězda vašich Vánoc“.
Andělé, jesličky, pasáčci a jiné křesťanské symboly lidem nevadí. Santa Clause ale v českých vánočních reklamách prý nevidí rádo 56 procent dotazovaných. A odborníci považují za nejlépe kreativně zpracované vánoční kampaně britského obchodního řetězce John Lewis. Z českých v průzkumu vyzdvihli například „vánoční soby“ z kampaně operátora Vodafone.