Marketéři se musí připravit na to, že se dnešní mileniálové a část generace Z chtějí plně identifikovat s brandy, které používají. Každý nákup mladých je zároveň komunikací postojů a začleněním se do určité sociodemografické skupiny. Je v tom víc než jen koupě luxusního zboží, které zaručí svému majiteli určitou pozici ve společnosti. Tento princip je z pohledu dnešních mileniálů spíše zastaralý. Je brand vhodně reprezentovaný na sociálních sítích? Hodí se jeho prezentace k tomu, jak já chci být vidět? Jsou jejich hodnoty něco, k čemu inklinuji?
Mladí lidé a teenageři jsou dnes mnohem více senzitivní na positioning brandu v komunitě a jeho misi ve světě. Je to hodně vidět v segmentu módy.
Díky rodičovským příjmům si už teď mladí užívají nejnovější trendy značky, které patří do vyšší cenové skupiny. Nekupují si 20 triček z řetězců, ale investují do kusu od značky, která nejlíp odráží to, kým jsou, nebo to, kým chtějí být. Nejžádanější značky jsou dnes například Supreme nebo Adidas. Adidas je v poslední době hodně technicky a environmentálně založen. Hledá způsob, jak využít recyklaci nebo 3D print. Streetwearový Supreme se spojil s luxusním módním domem Louis Vuitton, který mu propůjčil kus svého PR ve fashion kruzích, ale zároveň podprahově odkomunikoval, že původně skejtový brand je nyní na úrovni luxusního zboží.
Je jenom otázka času, kdy budou muset všechny firmy ještě víc popřemýšlet o tom, kým jsou a jakým směrem se budou vyvíjet a čím přispívají společnosti. Jakmile zákazník pocítí, že s nějakými hodnotami se nechce ztotožňovat, lehce najde jinou značku, která mu poskytne to, co hledá. Na základě toho se možná do budoucna změní celá marketingová komunikace. Prázdné reklamní claimy typu „Buď svůj“ už dále neobstojí. Mileniálové budou chtít vidět činy. Komunikace značka – zákazník se proto musí proměnit v rovnocenný vztah, kde se oba partneři navzájem ovlivňují, aby si díky tomu mohli zůstat co nejdelší dobu věrní.
Silvia Haupt Kozoňová, PR specialistka, Footshop