Agentura Median představila nové softwary pro mediální plánování a analyzování dat Kiwi a Fenix. Ty nahradí současně používané softwary Golem a Mamut a rozšíří jejich stávající funkcionality. „Oba nástroje chceme uvést na trh začátkem ledna,“ uvedl Josef Fišer, marketingový ředitel Medianu.
Kiwi je analytický nástroj, který slouží hlavně pro média pro identifikaci a popis jejich cílových skupin. Umožňuje vyhodnocování překryvného i unikátního dosahu všech mediatypů i sledování jednotlivých médií v rámci různých sociodemografických skupin. Cílové skupiny lze definovat i na základě sledovaných médií. Díky tomu je možné například porovnávat chování internetové populace v závislosti na tom, zda se jedná o silné, nebo slabé konzumenty televize a rádií.
Vytvářejte alternativní kampaně
Fenix je určený pro plánování a optimalizaci reklamních kampaní. Software umožňuje vidět rozdělení jednotlivých marketingových kanálů, ale i sledovat celkový crossmediální zásah.
Zadavatelé mohou vytvářet alternativní scénáře kampaní. Na nich pak následně pozorují, zda by jiné rozdělení prostředků do marketingových kanálů mohlo přinést větší zásah v cílové skupině. „Díky tomuto budou moci firmy vytvořit mediální mix, který zasáhne větší počet lidí za stejnou cenu,“ vysvětluje Fišer.
Za pomoci crossmediální postanalýzy mohou klienti vyhodnocovat překryvný a unikátní zásah médií. Je možné tedy zjistit naměřený zásah kampaně v televizi, rádiu, na internetu nebo jejich kombinacích. Outdoorové kampaně nejsou součástí samotných dat, ale je možné si je vyžádat na zakázku pro určité kampaně.
Uživatelé softwaru mohou také pracovat s crossmediálními reachovými křivkami. Díky nim budou moci mediálky plánovat crossmediálně kampaně na datech napojených na reklamní prostory médií a ceníky reklamy. To jim bude umožňovat vhled do toho, jakou část plánovaného rozpočtu je nutné alokovat do jednotlivých typů médií pro co nejvyšší zásah v cílové skupině.
Na značce u médií nezáleží
Podle Fišera cílové skupiny zajímá obsah, ne médium, které jej poskytuje. Značka je v tomto ohledu pro lidi naprosto nerelevantní. „Například mladý motorkář chce sledovat pořady o motorkách a je mu jedno, jestli se na ně dívá na Primě nebo na YouTube,“ míní Fišer. Úkolem médií podle Fišera bude najít tyto zájmové skupiny a připravovat jim pak program na míru.
„Nově vidíme, že konzumenti klasických médií hledají jejich digitální platformu. Lidé vyhledávají televizi nebo rádio on-line,“ popisuje Fišer.
Výzkumná agentura Median působí v Česku od roku 1993. V roce 2012 uvedla na trh projekt AdMeter, nástroj na elektronické crossmediální měření, který pomáhá při mediálním plánování a efektivitě médií.
Podle letošních dat adMeter 1000 mají stále největší zásah v populaci televizní stanice.