Deset procent českých internetových uživatelů blokuje, podle SPIR, internetovou inzerci. Celosvětově je to prý až přes dvě desítky procent, v některých zemích dokonce i několik desítek procent. Evropa v tomto ohledu překvapivě vede nad Spojenými státy. Začátek blokované inzerce v mobilních zařízeních od Applu byl médii i inzerenty velmi sledován. A jakkoliv se prozatím ukazuje, že se počáteční velké obavy nenaplňují, je otázka blokování inzerce stále podstatným tématem.
Jednou z klíčových otázek, která se pravidelně objevuje, je ta, zda v boji proti blokátorům inzerce pomůže nativní inzerce.
Ta působí slibně především z toho důvodu, že je neblokovatelná, respektive obtížně rozlišitelná od klasického obsahu. Tím, jak je tvořena na míru a začleněna do struktur článků či speciálů, zároveň znesnadňuje jasné zablokování, ale také přináší mírné matení čtenářů.
Na druhou stranu, pokud by mělo dojít k většímu rozšíření nativní inzerce, muselo by stejně tak dojít i k většímu zapojení inzertních systémů a tím i následnému zařazení nativní inzerce do adblokátorů.
Nativní inzerce je prozatím pracnější, klasické displej i PPC technologie jsou výhodné hlavně díky nízkým nákladům i rychlosti nasazení. Často je uváděno, že právě nativní, či možná také programatická inzerce může nad blokátory nějakým způsobem zvítězit, ale já bych to prozatím neviděl tak jednoznačně.
Nativní inzerce ani jakékoliv další pokročilé či sofistikované způsoby možná nejsou tím, čeho by si inzerenti a média měli všímat – nebo hlavně u čeho by měli doufat v záchranu. Blokování inzerce je dnes vyvoláno řadou příčin. Příjemci, návštěvníci a čtenáři jsou přehlceni reklamou, vadí jim velikost a objem inzerátů, inzerce jim způsobuje problémy na mobilních zařízeních, kde je připraví o značnou část dostupných měsíčních dat.
Než se spoléhat na záchranu v podobě nativní inzerce či jiných technik, které umožní „obejít“ blokátory, by bylo lepší zaměřit se na ohleduplný přístup k příjemcům. Méně je někdy více, v tomto případě tedy menší objemy dat, méně inzerátů na stránkách či lepší cílení mohou být daleko prospěšnější. I například v tom, že reklama potom působí důvěryhodněji.
Daniel Dočekal, konzultant