Dva roky, čtyři fotografie, 101 sloupků, jedna lahev vína. Co to má znamenat? Redakce týdeníku Marketing & Media si uvědomila, že bývalý copywriter agentury Mark BBDO, ředitel produkce dnes už neexistující TBWA/Praha, svérázný buddhista, konzultant celé řady ministerstev, štamgast trendy baru Blue Light, spisovatel a komentátor, rezident barrandovských ateliérů a bezprecedentní facebookový fenomén Jakub Horák pro nás své sloupky pod hlavičkou Chytrá horákyně píše už přes dva roky a právě se počtem svých příspěvků přehoupl přes stovku.
Dva roky? Samozřejmě že M&M má spolupracovníky, kteří pro něj píší i podstatně déle. Ale pokud nás paměť neklame, snad nikdo nikdy do M&M nevydržel přispívat dva roky, týden co týden bez jediné přestávky.
Taková věrnost se cení. Pozvali jsme tedy Jakuba k nám a chtěli ho za jeho loajalitu alespoň symbolicky obdarovat. Vysvětlil, že Cha^teauneuf-du-Pape je dobré víno, ale je to přece jen jedna z mnoha francouzských apelací. Jeho legendu, která ne tak zcela odpovídá jeho skutečné kvalitě, navíc v Čechách nezaložil – jak se mnozí domnívají – obtloustlý zpěvák Michal Tučný, ale je mnohem starší. V jedné z her Osvobozeného divadla si ho pochvaloval už Jan Werich. Od něj se dostalo do vystoupení a knih Miroslava Horníčka a teprve pak k Tučnému.
Ale víno si Jakub odmítl odnést. Museli jsme si s ním připít. A zanedlouho zase odkvačil. Ovšem s tím, že pro nás své sloupky bude psát dál. A to je dobrá zpráva. Pro nás i pro naše čtenáře. A tak jsme se ještě podívali, jak běžel čas v M&M s Jakubem Horákem.
Sloupek první, květen 2013
Řekněte Ne zneužívání hodnot
Za hranicí kýče je podle mě nový televizní spot Budvaru s Janem Třískou, a to kvůli jedinému titulku. Ve spotu – zjevně inspirovaném legendární reklamou na Johnnie Walker Keep Walking s Harveym Keitelem – vidíme herce Jana Třísku, jak dramaticky čelí nevraživým živlům v podobě prudkého lijáku a patetické copy, potom na jevišti recituje monolog „ať ďas vezme tyrana“. Návazně se objevuje slogan Budvaru „Ne z nás dělá to, čím jsme“. Což je originální positioning, s tím se dá jen souhlasit, ostatně kniha Jak se naučit říkat Ne byla svého času na čele žebříčku bestsellerů New York Times. Následně je ale Jan Tříska uveden titulkem „signatář 2000 slov“. Využít v reklamě na pivo tento akt občanské statečnosti je stejně nevkusné, jako kdyby byl třeba Marek Eben v reklamě otitulkován „Stará se o manželku na invalidním vozíku“. Škoda že své Ne nedokázal na ten trapný titulek říct Jan Tříska.
Sloupek loňský, červen 2014
Ďábel v těle
Česká televize stáhla po stížnostech diváků z přenosů MS v ledním hokeji reklamu na přípravek Clavin. Dokážu si představit ty nebohé muže. V rámci společenského konsenzu, vytvořeného filmovou sérií o Homolkových, je sledování sportu v televizi dovoleným únikem utahaných mužů. Jejich ženy to akceptují, protože i Helena Růžičková to dovolila. Do tohoto poklidného tábora dorozumění vpadne reklama na „pevnou a rychlou erekci“. O podobné sdělení nestojí nikdo. Unavení muži si nepřejí, aby jim někdo doručoval reklamní erekční sdělení ve chvíli, kdy je může zaznamenat jejich stárnoucí žena, procházející obývákem. Ženy si nepřejí, aby jim někdo připomínal bolestný fakt, že s nimi manžel už několik měsíců nespí. Dospívající kluci, sledující u televize s tátou hokej, si nepřejí slyšet o problému s erekcí, neboť obtížně řešitelným problémem je pro ně i samotná její existence. Jediný, kdo je v pohodě, je ČT, která ze zákona nemá vysílat reklamu, tak ji nahradila sponzorskými vzkazy. Natvrdo.
Sloupek nedávný, duben 2015
Nejde už nic vymyslet něco nového je paráda
Nikdy jsem nechtěl děti jsou skvělé. Ona je moje všechno šlo k čertu. Potkáváme se jen z přátelství vznikla láska. Nestojíme o žádnou svatbu budeme mít v kostele? Život je plný zvratů. Billboardy společnosti SwissLife jsou pádným důkazem toho, že na textařině se dá postavit skvělá kampaň. Ty výše uvedené jsem namátkou přeložil z anglických a německých obrázků, které mi vyjely v Googlu, na českých dálnicích jsem zatím zaznamenal „Nevěřím na lásku na první pohled jsem se zamiloval“ a ještě druhý o tom, že je lepší zůstat single hledá partnera. Podobnou rozkoš z textu jsem měl naposledy v devadesátých letech, když jsem poprvé uviděl inzeráty kampaně Nike „Just do it“. Poté co se člověk potkává s desítkami prázdných floskulí a nadužívaných sloganů typu „víc než finanční poradce“, případně cosi na téma „vnitřního bohatství“, je to po dlouhé době kampaň představující sofistikovanou a kulturní značku. Doufám, že služby SwissLife si sáhnou na tu samou úroveň.
Neúnavný sloupkař M&M na návštěvě v newsroomu vydavatelství Economia s částí redakce týdeníku.