Reklama
Megaboard
Search
Close this search box.

Vodafone žene O2 k soudu. Kvůli pevným linkám

Pevné připojení k rychlému internetu se stalo předmětem sporu mezi dvěma mobilními operátory. Vodafone zažaloval u pražského městského soudu O2 kvůli cenám, za jaké mu tato společnost pronajímala DSL linky. Chce po ní 385 milionů. Podle O2 jde jen o neopodstatněnou spekulativní žalobu, jakých vůči ní údajně přibývá. Právě proto prý zvažuje rozdělit firmu na dvě, z nichž jedna bude mít na starost velkoobchodní nabídky, druhá koncové zákazníky. Nejde přitom o první spor.

Vodafone: „O2 zneužívá toho, že drží většinu pevných linek“

„O2 porušilo principy volné soutěže tím, že Vodafonu účtovalo neodůvodněně vysoké velkoobchodní ceny za pevné připojení k internetu pomocí technologie DSL, které je nutné k poskytování pevných internetových služeb koncovým zákazníkům,“ uvádí Vodafone v žalobě. Jde o to, že O2 coby nástupce někdejšího monopolního poskytovatele telefonního připojení Český Telecom (dříve SPT Telecom) zdědilo státem vybudovanou páteřní síť českých pevných linek. Podle Vodafonu tak O2 poskytuje v Česku přes 80 % DSL připojení.

„Postup O2 znemožnil Vodafonu nabízet jednotlivcům i firemním zákazníkům pevné připojení k vysokorychlostnímu internetu za ceny, kterými by mohl O2 konkurovat,“ uvádí Vodafone, který tvrdí, že v důsledku praktik svého konkurenta přišel o stávající i potenciální zákazníky, protože měl omezené možnosti rozvíjet svou nabídku pevných linek. Žalovaná škoda ve výši 385 milionů korun prý vznikla v letech 2011 až 2014 a dále narůstá. „Tomuto chování O2 se říká stlačování marží, anglicky margin squeeze. Podle našich informací ve stejné věci vyšetřuje O2 i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže,“ uvedla pro M&M tisková mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová.

Reklama
Know

Stlačování marží, zjednodušeně řečeno, znamená, že ceny přístupu k síti dominantního hráče jsou pro ostatní operátory tak vysoké, že nedokážou nabídnout koncovým zákazníkům cenu, která by mohla konkurovat nabídce dominantního operátora. Vodafone je nicméně první, kdo se chce v této věci soudit, další operátor T-Mobile podle své manažerky firemní komunikace Martiny Kemrové takový krok určitě neplánuje a případné spory vždy řešil jednáním. Spolupráce O2 a T-Mobilu je ale další věc, která Vodafonu dlouhodobě vadí (viz dále).

Mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Švanda M&M potvrdil, že úřad skutečně stále vede prvostupňové správní řízení, které se týká možného zneužití dominantního postavení O2 na trhu v přístupu k širokopásmovému internetu. Podle něj je toto řízení natolik složité, že není možné předjímat, kdy bude uzavřeno. Při žalobě se ale Vodafone opírá o vlastní posudek, takže na závěry šetření úřadu nečeká.

O2: „Vodafone si vymýšlí, jde o spekulativní žalobu“

Podle O2 jde o spekulativní žalobu. „Společnost Vodafone Czech Republic nám zaslala před týdnem stručnou výzvu, ať zaplatíme do jednoho týdne smyšlenou částku 385 milionů, aniž vysvětluje jakýkoli mechanismus výpočtu… Podání žaloby pouhý týden po doručení stručného dopisu ukazuje, že jde o uměle vykonstruovanou kauzu,“ uvádí O2, podle něhož jsou argumenty Vodafonu založeny jen na nepodložených úvahách. Časté spekulativní žaloby proti O2 prý byly podle tohoto operátora dokonce jedním z důvodů, proč zvažuje rozdělení firmy.

Jde přitom spíš o přípravu než o zvažování. Nová firma, kterou založil vlastník O2, společnost PPF, nese podle informací Hospodářských novin (HN) prozatímní název Česká telekomunikační infrastruktura. Měla by se do ní vyčlenit veškerá infrastruktura tohoto operátora a jejím úkolem by měly být právě velkoobchodní nabídky. O2 jako takovému by zůstaly na starost vztahy s koncovými zákazníky. Za zmínku stojí, že O2 odmítalo dlouho úvahy o možném rozdělení komentovat, nyní už je ale připouští. Podle HN by k danému kroku mělo dojít zhruba v polovině letošního roku.

Vodafone se s O2 nedostal do sporu poprvé. Už loni se obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže kvůli tomu, že O2 a T-Mobile chtějí sdílet 2G, 3G a 4G mobilní sítě, přičemž Vodafone zůstal stranou. Na základě stížnosti jej tyto dvě společnosti přizvaly k dalším jednáním, ta ale podle Martiny Kemrové nakonec nevedla k žádnému závěru. „Jednání stále probíhají, k dohodě dosud nedošlo,“ uvedla pro M&M Martina Kemrová. V platnosti tak zůstává stav z loňského roku. To potvrzuje také mluvčí ÚOHS Martin Švanda, podle něhož se plánovaným sdílením sítí mezi mobilními operátory T-Mobile a O2 zabývá v současnosti Evropská komise. Také tato skutečnost může mít vliv na aktuální situaci.


O2 zdědilo po Českém Telecomu státem vybudovanou síť pevných linek. Díky tomu poskytuje většinu DSL připojení v Česku. A podle Vodafonu znevýhodňuje konkurenty.

Reklama
MMcite
Reklama
ČEZ Vánoce
Reklama
ČEZ Vánoce
Ipsos
MAM_SOME_800x1068_cover-49

MAM Exkluzivně v časopise

Diana Hlaváčová, Seznam
MAM class prompty Ipsos
Michal Šlechta a Michal Bubeníček, POPAI Forum 2024

MAM Téma čísla

WEB_normal(1)
iStock - efektivita - sto procent -nový web-otvírák (13)
ctv
Ipsos

MAM Další zajímavé čtení

Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
Effie_novy-web-otvirak (2)
Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
Effie_novy-web-otvirak (2)