Minulý týden byl zveřejněn shortlist druhého ročníku soutěže Fénix content marketing, která hodnotí firemní publikace a weby. Koho považují porotci za letošní favority a co se od minulého ročníku změnilo?
Pavlu Fuchsovi, designérovi agentury manGoweb, se líbilo více prací, konkrétně ČiliChili, Lentilky nebo Cyklus TV. „Tvůrci obsahu by měli mít o hodně více volného času. Potřebují číst, koukat se kolem sebe, bavit se, být mezi lidmi a mít čistou hlavu. Na to bych se jako vydavatel zaměřil,“ doporučuje Fuchs.
Tomáš Votruba z digitální agentury TL5 vybral z tištěných titulů časopisy Vodafone (ČiliChili) a Porsche (magazín Volkswagenu). Oba tituly odvádějí podle něj dlouhodobě konzistentně kvalitní práci.
Oproti loňskému ročníku překvapil Votrubu nárůst přihlášek, zájem o soutěž považuje za velký. Doufá, že trend „kulervoucího“ copy a kvalitních fotek přetrvá i nadále. „Obsah je král,“ dodává rezolutně.
Stoprocentní nárůst
Obor content marketingu podle Votruby roste a poroste. „Čím dál více firem, a už to není jen Red Bull, se stává media housem. Zakládají divize na tvorbu obsahu, tento měsíc založily contentovou divizi na globální úrovni například ve Starbucksu,“ rekapituluje aktuální trendy Votruba.
Ředitelka soutěže Kateřina Borovanská osobně sleduje růst časopisu, který dělá softwarová společnost Kvados sama a bez agentury. „Mezi nejlepší agenturní práce pak samozřejmě patří klasické combo: Vlastní cestou, ČiliChili, Das Auto. Magazin, Gastro, ale dost se mi líbil magazín Olomouc Magazine, který pro klienta chystá Mafra a obsahově je kvalitně a zajímavě zpracovaný,“ vysvětluje Borovanská, která ale v porotě pochopitelně nezasedá.
Letošní ročník Fénixe vyrostl podle Borovanské oproti loňskému roku takřka stoprocentně. „A já věřím, že porosteme dál a celkově půjde trend sledovat spíš v oblasti on-line kategorií. Tudíž úroveň přihlášek roste celkově taky,“ těší se na další ročníky soutěže Borovanská.
Podle ní se v mnoha případech přistupuje k práci s obsahem a ke komunikaci obecně strategičtěji a systematičtěji, a můžeme tak sledovat lepší napojování on-line aktivit na off-line. Rozdíl mezi oběma kategoriemi se tak stále více stírá. „O trendu omnichannelu a většího propojování aktivit jsem psala v M&M v říjnu 2014. Proto si myslím, že by bylo dobré, kdyby zadavatelé byli lépe schopni své aktivity propojit s magazínem a uvědomit si, jak fantastický nosič to je. Prázdné čtvrté obálky a podobné věci nejsem schopna pochopit, je to plýtvání možnostmi,“ radí zadavatelům Borovanská.
Letošní zasedání poroty, Kateřina Borovanská uprostřed.