Největší podíl na tom, že Nový rok je dnem, kdy vzniká nejvíc předsevzetí, má určitě špatné svědomí. Po vánočním lenošení a silvestrovském povyražení logicky přicházejí pocity viny a kritická sebereflexe. Naštěstí dnes, v době smartphonů, už nikdo není se svým svědomím odkázán sám na sebe.
Na novoroční předsevzetí vznikla spousta aplikací, které pomůžou předsevzetí i vymyslet a kontrolují jejich plnění. Kolem novoročních předsevzetí se už vytvořil zajímavý byznys.
Majitelé fitness center a prodejci produktů pro zdravý životní styl každoročně zažívají vlnu nových zákazníků právě začátkem ledna, navzdory tomu, že psychologové považují Nový rok za nejméně vhodný den na změnu životosprávy. Pocit viny je prý špatný motiv ke změně.
Peter Kinderman, profesor klinické psychologie z Liverpoolu, tvrdí, že neúspěch novoročních předsevzetí pramení právě z toho, že se dějí na Nový rok. Čekání na přelom roku je podle něj dobrá výmluva, a kdo chce opravdu něco změnit, nečeká na silvestra, ale udělá to hned, kdykoliv v roce.
Mnohem lépe odborníci hodnotí novoroční předsevzetí marketérů. Například Emilia DiMenco, CEO Women’s Business Development Center, tvrdí, že podle statistik zvyšují novoroční předsevzetí až desetinásobně předpoklad, že stanovených marketingových cílů bude dosaženo.
Na přehodnocování firemní strategie a výkonnosti zaměstnanců je podle ní začátek ledna ideální termín. Snad to bude i tím, že tato předsevzetí nevznikají z pocitu viny. Naopak. Několikadenní souvislý pobyt doma zažene marketérům výčitky svědomí, že celý rok zanedbávali ženu a děti, a lenošení během svátků jim pročistí hlavu.
Pojďme se tedy zamyslet nad tím, co jsme dělali v práci minulý rok špatně, cvičení, běhání a hubnutí si nechejme na jaro a dejme se do práce. A slibme si, že během roku nebudeme nic odkládat na Nový rok 2016.