Vedle Mety je třeba AR zkoušet i v ostatních kanálech, radí Avon, který zvýšil prodeje i omladil cílovou skupinu.
Kampaň měla za úkol zlepšit známost značky a navýšit její prodeje primárně u skupiny mladších žen. Digitální tým zadavatele se při plánování kampaně snažil brát v úvahu všechna dostupná data. „Dosažené zlepšení ve vnímání kvality našich produktů nás přesvědčilo o efektivitě využití rozšířené reality prvků v reklamě. Výsledný posun povědomí o značce Avon a pozitivní vliv na nákupní rozhodnutí nás doslova ohromil,“ neskrýval nadšení Tony Nesterov, šéf komerčních aktivací společnosti Avon.
Kosmetické studio v mobilu
V rámci kampaně připravila pražská agentura Visibility Digital sadu virtuálních efektů, s jejichž pomocí si uživatelé díky rozšířené realitě mohou „na vlastní kůži“ vyzkoušet různé odstíny rtěnek z produktové řady 24H. Technologickou stránku vývoje filtru využívajícího rozšířenou realitu měla na starosti tvůrkyně digitálního obsahu Nikola Drobná. „Připravit potřebné AR prvky není nic jednoduchého. Využili jsme AR‑Studio systému Meta Spark, které sice nabízí knihovnu hotových filtrů, ale filtr pro kampaň Avonu byl vyráběn zcela nově a na míru,“ přibližuje vznik kampaně Drobná.
Od začátku loňského září do poloviny října dokázala kampaň v případě reklam využívajících rozšířenou realitu oproti standardním bannerům navýšit v Meta prostředí nákup o 1,9 procenta . U AR formátů se při srovnání s normálními vizuály zvýšila zapamatovatelnost reklamy o třináct bodů. Řešení využívající rozšířenou realitu také o dva body zlepšily vnímání značky.
Ve všech faktorech vyšly výrazně lépe reklamy využívající AR filtr oproti klasickým bannerům a videím. Při otázce na vybavení si reklamy dosáhla kampaň s AR filtrem podílu 13,6 procenta, zatímco klasická reklama pouze necelých šest. Zájem pořídit si novou rtěnku se u AR varianty zvedl o 1,9 bodu, ale u klasických reklam o pouhých 0,4 bodu. Co se týká vnímání kvality produktů Avon, dokázaly ho reklamy s AR filtrem navýšit o celé dva body, naopak klasické reklamy vykázaly pokles o 2,7 bodu.
Avon bodoval i na Snapchatu
Kromě prověřené půdy Facebooku a Instagramu se Avon vydal za dalšími dostupnými médii, jako třeba Google nebo Snapchat. AR řešení nasazená v rámci aplikace Snapchat jsou historický prvním „AR catalogue“ nejen v Česku, ale také na Slovensku a v Maďarsku. „Mám radost, že české brandy začínají vnímat Snapchat jako reálnou alternativu Metě a TikToku, a to i v otázce využití rozšířené reality jako součásti marketingového mixu. Avon se stal průkopníkem katalogových AR na českém, slovenském i maďarském trhu. Vznikl tak velmi úspěšný příklad, který povzbuzuje zájem u dalších českých značek,“ doporučuje zadavatelům nebát se experimentů Kateryna Vodolazka, zástupkyně agentury httpool, která Snapchat na českém trhu zastupuje.
Její slova doplňují i výsledky kampaně na Snapchatu, kdy průměrné hodnoty „playtime rate“ oscilující mezi deseti a dvanácti sekundami dokázal Avon vytáhnout na 17,5 sekundy. Stejně suverénně kampaň fungovala i na nezaujaté diváky. Metrika Swipe Up sledující podíl reklam, které si uživatelé zvětší na svých telefonních obrazovkách, se obvykle pohybuje kolem dvou procent. V případě Avonu činil nadprůměrných 3,4 procenta.