Firmy už dávno nesází jen na celebrity – menší tvůrci bodují i díky své autentičnosti a silnému napojení na komunitu. Jak s nimi pracovat, aby spolupráce dávala smysl? O tématu jsme psali v posledním vydání MAM 13/2025.
Zatímco v zahraničí se za mikroinfluencery považují tvůrci s až 100 tisíci sledujícími, v Česku je tato hranice nižší – obvykle mezi 10 a 15 tisíci. Jenže čísla nejsou všechno. „Bylo by namístě, abychom se už oprostili od seřazení influencerů podle počtu sledujících, protože influencer se sto tisíci sledujícími může mít často stejný dosah jako ten s deseti tisíci,“ říká Nicola Tošnarová, brand manažerka agentury World of Online.
„Mikroinfluencer často působí jako ‚důvěryhodný kamarád‘, jehož názor lidé berou vážně. Právě proto bývá jeho doporučení často efektivnější než spolupráce s celebritami nebo makroinfluencery,“ vysvětluje Vojtěch Lambert, výkonný ředitel agentury LCG New Media. Značky využívají mikroinfluencery především tam, kde hraje roli autenticita – v beauty, fashion, ale i technologiích, farmacii nebo finančních službách.
Například Coca-Cola je zapojuje do cílených kampaní pro konkrétní komunity. Kosmetická značka Lush sází na tvůrce, kteří sdílejí její hodnoty, a v knižním segmentu jsou mikroinfluenceři důležití pro propagaci jednotlivých titulů. „Aktuálně aktivně pracujeme se zhruba 60 mikroinfluencery – takzvanými ‚bookstagramery‘,“ uvádí Klára Unzeitigová z Luxoru.
Je spolupráce s mikroinfluencery levnější? A jak si ji značky vyhodnocují? Odpovědi se dozvíte pouze zde.