Reklama
Megaboard
Search
Close this search box.

Proč má přímá volba špatné PR?

Předsedovi ODS Petru Fialovi někdo poradil, aby se s ohledem na chování prezidenta postavil přímé volbě prezidenta. „Prezident má pocit, že když získal svůj mandát přímo od voličů, může dělat téměř cokoli,“ argumentuje Fiala s tím, že by se přímá volba měla zase zrušit. Je to ale opravdu tím, že prezident získal mandát od voličů, nebo spíš tím, kdo je prezident?

K onomu výkřiku Petra Fialy se kupodivu nikdo nepřidal. Kdyby byl totiž Miloš Zeman zvolen prezidentem v rámci volby parlamentní (záleželo by na tom, zda by Mynář s Nejedlým dokázali běhat mezi bankomatem a záchodky u Španělského sálu Hradu tak rychle, jako to svého času během druhé volby Václava Klause dokázal Marek Dalík), není žádná záruka, že by se choval jinak. Asi by záleželo na tom, zda by ho volili kluci a holky z ČSSD, kteří to neudělali při volbě v roce 2003. Pamětníci jistě rádi zavzpomínají na to, jak tehdy Miloš Zeman utekl zadním východem na Vysočinu, kde pak sedm let při sepisování knih o tom, jak se mýlil v politice, snil o pomstě své rodné straně.

Nikdo, kdo podporuje přímou volbu, každopádně nemůže za to, že takzvaná demokratická opozice nedokázala při poslední přímé volbě vygenerovat kandidáta, který by Miloše Zemana v oné přímé volbě porazil (o kandidátovi ODS, kdyby si na něj někdo náhodou vzpomněl, nemluvě).

Reklama
MMcite

Vzít lidem právo volit hlavu státu napřímo by navíc nebylo úplně taktické. Vzpomeňme jen na společenskou poptávku na konci prvního desetiletí 21. století. Pro zavedení přímé volby bylo nakonec v roce 2011 159 poslanců, jen tři si dovolili být proti. Ještě devět měsíců po první přímé volbě prezidenta (Zemana), která proběhla v lednu 2013, bylo podle agentury STEM bezmála 80 procent lidí přesvědčeno, že přímá volba prezidenta bylo správné rozhodnutí. Dnes by asi záleželo na tom, jak by agentura takový dotaz položila (a bylo by to možná i zajímavé).

Nepřehlédněte:: Ďáblův, totiž Prchalův advokát

Další důvod, proč má přímá volba tak špatné PR, je bizarní politická figura jménem Tomio Okamura. Ten by napřímo volil všechny a taky je napřímo rovnou odvolával, což by mu v důsledku asi zajistilo to, že by se jako napřímo odvolaný poslanec do sněmovny už nikdy nepodíval. Ale i tady ta společenská poptávka byla, i když už ji Tomio Okamura dost ochladil nejen názvem svého hnutí, ale také tím, že heslem „Strana za přímou demokracii a odvolatelnost politiků“ odpovídá i na otázky, jež se týkají ceny brambor.

Že přímá volba prezidenta funguje, ukazují v Evropě takové státy s demokratickou tradicí, mezi něž patří například Finsko, Francie, Irsko či Rakousko. Přímou volbu prezidenta má i Slovensko. A ty dvě poslední na Slovensku nebyly špatné. To by měli uznat i ti, kteří před deseti lety přímou volbu podporovali a dneska už si nejsou tak úplně jistí. Za Zemana a Okamuru přímá volba nemůže.

Reklama
Know
Reklama
Know
Reklama
ČEZ Vánoce
Ipsos
MAM_SOME_800x1068_cover-49

MAM Exkluzivně v časopise

Diana Hlaváčová, Seznam
MAM class prompty Ipsos
Michal Šlechta a Michal Bubeníček, POPAI Forum 2024

MAM Téma čísla

WEB_normal(1)
iStock - efektivita - sto procent -nový web-otvírák (13)
ctv
Ipsos

MAM Další zajímavé čtení

Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
SedímvKlidu
Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
SedímvKlidu