Do dvou až tří let bude retailový mediální trh ve Spojených státech dosahovat tržeb přes 100 miliard dolarů a ukousne si čtvrtinu digitálních reklamních investic. Tomu, jak svůj potenciál naplňují maloobchodní média v Česku, se věnuje téma MAM 31/2024.
O mediatypu, který je považován aktuálně za nejprogresivnější, se v české kotlině hodně mluví poslední dva roky. „Registrujeme také docela velký zájem inzerentů,“ potvrzuje Michal Slávik, stratég mediální agentury TransAct, která patří do skupiny Omnicom Media. „Jenže poptávají něco sofistikovanějšího. Mají tendenci to srovnávat s tradičními digitálními formáty, u kterých jsou zvyklí na pokročilejší cílení, reporting a nižší ceny,“ dodává s tím, že i když se trh vyvíjí rychle, stále je ve svém počátku.
S tím z pohledu in-store retail médií souhlasí i Pavel Kozler. „I když se to řeší na úrovni SPIRu a AKA, zatím ani nepanuje shoda na tom, co by sítě retail medií měly obsahovat a znamenat. Obchodníci si občas pořídí do prodejen obrazovky, ale obsah na nich řídí jako před dvaceti lety. Proto nedochází k naplnění pojmu Retail Media Network (RMN), tedy třeba programatickému nákupu a cílení na zákazníky v čase,“ vysvětluje výkonný ředitel agentury Knowinstore.
Podle Michala Vodáka, provozního ředitele skupiny Heureka, která vyvinula vlastní řešení správy retail médií, existují dva důvody současného „hypu“. Jednak firmy exportují reklamní strategie z centra do celého světa. „A vedle toho se objevují platformy, které pomáhají technologicky zvládnout problematiku retail médií i menším retailerům,“ říká.
O tom, jak si stojí lídři českého trhu, jaké přednosti mají retail média pro vendory i nevendory či kterým výzvám čelí, čtěte zde.