Antimonopolní úřady v České republice, na Slovensku, v Německu, Rakousku a Turecku potvrdily bezproblémovost nákupu společností Synthesia, Mafra a Londa. Skupina Kaprain se tak od 1. února stává jejich stoprocentním vlastníkem.
„Akvizicí pardubické Synthesie rozvíjíme naše dosavadní působení na evropském trhu speciální chemie a stáváme se jedním z nejdůležitějších hráčů v regionu,“ přibližuje majitel skupiny Kaprain Karel Pražák a dodává: „Nákupem společností Mafra a Londa pak vstupujeme do zcela nové oblasti a příprava strategie dalšího rozvoje těchto společností nám potrvá o něco déle.“
Speciální chemie i aplikovaný výzkum
Nákupem Synthesie skupina Kaprain výrazně rozšiřuje svou chemickou divizi. Tu tvoří společnost Spolchemie, která patří mezi největší výrobce pryskyřic v Evropě a má silnou pozici v segmentu nátěrových hmot, a tradiční slovenská chemička Fortischem. Všechny tři zmíněné chemické společnosti zaměstnávají téměř 3500 lidí a dosahují obratu téměř 20 miliard korun, z čehož jde drtivá většina na export.
Výrazným přínosem pak bude spolupráce na poli aplikovaného výzkumu a modernizace.
„Ústecká Spolchemie i pardubická Synthesia mají skvělé výzkumné ústavy. Jsme přesvědčeni, že jejich vzájemná spolupráce výrazně posílí budoucí rozvoj obou společností. Výrazně snadněji pak společně zvládneme i proces dekarbonizace vlastních podnikových energetik a získané areály nám umožní případnou výstavbu nových provozů v rámci speciální chemie,“ vysvětluje ředitel Spolchemie Daniel Tamchyna.
Média jako jeden z pilířů skupiny Kaprain
Kaprain kupuje také skupinu společností Mafra a Londa, pod které spadají nejen média (deníky, online média, rádia a TV), ale také tiskárna či společnost TicketPortal.
Vzhledem k tomu, že se pro skupinu Kaprain jedná o první akvizici v mediální oblasti, detailní zorientování se a následná příprava strategie dalšího rozvoje těchto společností zaberou několik měsíců.
Transakci hodnotilo pět antimonopolních úřadů
Především s ohledem na mezinárodní působnost chemických závodů Synthesia posuzovaly celou transakci antimonopolní úřady hned 5 zemí – České republiky, Slovenska, Německa, Rakouska a Turecka. Ty ve svých šetřeních potvrdily bezproblémovost celé transakce. Český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže navíc řešil námitku kvůli trhu s nitrocelulózou. Tuto námitku úřad shledal jako neopodstatněnou.
S vyjednáváním, uzavřením a následným vypořádáním všech transakcí pomáhal skupině Kaprain tým advokátů české advokátní kanceláře BBH.