Žalobu slovenského webu Hlavné správy mířící na projekt Konšpirátori.sk zamítl v plném rozsahu Městský soud Bratislava IV. Dezinformační web se domáhal uznání, že projekt poškodil jeho dobré jméno tím, že jej zařadil na seznam problematických portálů.
Pro autory projektu to je první verdikt ve sporech o dezinformačními weby. „Úspěch v šikanózním sporu s webem Hlavné správy je potvrzením toho, co říkáme od začátku: že kritizovat dezinformační weby je legitimní. Jsme rádi, že soud po všech těch letech rozhodl tak, jak jsme očekávali,“ uvedl Ján Urbančík, předseda občanského sdružení Konšpirátori.sk, které zveřejňuje seznam webů s neseriózním, klamavým, podvodným, konspiračním nebo propagandistickým obsahem.
Projekt tento seznam sestavuje primárně k informování veřejnosti, nicméně využít ho mohou i firmy, které nechtějí, aby se jejich reklama objevovala na pochybných stránkách. „Doufáme, že si tohoto rozhodnutí všimnou i ostatní dezinformační weby na našem seznamu, které tak rády chrání svobodu slova, ale nám by ji nejraději upřely. Takovými žalobami však jen ztrácejí čas nejen náš, ale soudů,“ dodal Urbančík.
Vydavatel Hlavních zpráv zažaloval nejen provozovatele projektu, ale i všechny členy komise osobně. Podle jedné z žalovaných členek, historičky Maríny Zavacké, to hraničí s právní šikanou: „Všechny weby hodnotíme na základě jasných a veřejně dostupných kritérií. Děláme to jako dobrovolnou činnost. Žalobu považuji jen za další pokus o šikanu či zastrašování lidí, kteří na nekvalitu takových webů veřejně upozorňují,“ uvedla Zavacká, která v projektu působí od roku 2017.
„Domnívám se, že se jedná o precedentní soudní rozhodnutí. Soud tímto rozsudkem jasně upřednostnil svobodu slova a potvrdil, že v demokratické společnosti je nutné vést kritickou debatu o šíření dezinformací a hoaxů,“ uvedl Tomáš Kamenec z advokátní kanceláře Paul Q, která projekt Konšpirátori.sk v soudním řízení zastupuje. „Je v bytostném zájmu Slovenska chránit demokracii i kritikou těch, kteří se v zájmu vlastních ambicí nebo ve službách cizích zájmů nestydí otravovat lidem mysl lží a nenávistí,“ dodal Kamenec.
Na základě předběžného opatření soudu došlo v březnu 2020 k odebrání webu Hlavní správy ze seznamu Konšiprátorů. Po ruské invazi na Ukrajinu však soudy přistoupily k postupnému rušení rozhodnutí, která mu původně poskytovala ochranu. Dezinfoweb se na listinu vrátil v prosinci 2022.
Hlavné správy šířily prokremelskou propagandu, nekriticky dávaly prostor extremistům, antivaxerům a různým konspiračním teoriím. Za šíření antisemitismu se jimi zabývala i Rada pro mediální služby a jejich přispěvatel Bohuš Garbár byl natočen, jak přijímá úplatek od zpravodajského důstojníka na ruské ambasádě. Garbár se později u soudu přiznal, že se dopustil trestného činu špionáže, a byl odsouzen k tříletému podmíněnému trestu a pokutě 15 000 eur, kterou soud později zrušil.