I přes snahu opozice dnes prošla Sněmovnou novela zákona o radách České televize a Českého rozhlasu. Nově bude třetinu radních volit Senát.
Sněmovna ve středu 22. února zasedala kvůli schválení novely zákona o České televizi. Novela procházela závěrečným třetím čtením. Nyní ji dostane ke schválení Senát a následně se dostane k podpisu či vetu prezidenta republiky. Poslanecká sněmovna ji přijala počtem ::::::: poslanců.
Návrh předložili Jan Lacina za STAN a Martin Kolovratník za ANO. Zákon zvýší počet členů Rady České televize na 18 členů ze stávajících patnácti. Rada ČRo by počtem členů zůstala stejná. Do volby se nově zapojí Senát. Ten by měl obsazovat třetinu míst zbývající dvě třetiny pak poslanci.
Pravomoce obou institucí nejsou malé. Rada ČT a ČRo může jmenovat a odvolávat generálního ředitele, schvalovat rozpočet a závěrečný účet veřejnoprávních medií. Pro odvolání ředitele má podle novely stačit nadpoloviční většina hlasů. Ve stávající podobě zákona musí odvolání a jmenování ředitele prosadit dvoutřetinová většina.
Problém s návrhem mají opoziční poslanci, mimo jiné proto, že opoziční SPD nemá ani jednoho zástupce, zatímco ANO má jednoho senátora. Koalice naopak prosazuje novelu, protože podle nich je jejím cílem posílit odolnost veřejnoprávních medií. Například tím, že se nová podoba zákona má zpřísnit vymezení organizací, které mohou předkládat návrhy kandidátů.
Opoziční poslankyně Alena Schillerová za ANO na začátku zasedání prohlásila, že: „Vláda v tuto chvíli řídí Sněmovnu, Senát a na Hradě je provládní kandidát. Nyní chce ovládnout i media veřejné služby.“ Návrh na změnu volby rad České televize a Rozhlasu podle ní dokazuje, že: „Vláda chce posunout Českou republiku směrem k východoevropským mediálním systémům.“
Tomio Okamura předseda Hnutí SPD prohlásil, že vládní koalice chce změnit způsob vedení koalice tak, že parlament volilo více občanů než Senát. Stejně jako Schillerová tvrdil, že se Vláda snaží ovládnout veřejnoprávní media. Tím pádem je podle Okamury férovější, aby zákon zůstal ve stávající podobě. Probruselská loby podle něj už dnes ovládá veřejnoprávní media. Jak to Evropská unie dělá, už nedodal.
Stávající ministr kultury Martin Baxa ta ODS naproti tomu trval na tom, že změny navržené vládou posílí nezávislost a stabilitu médií veřejné služby. Mimo jiné tím, že nově nebude možné odvolat radu ČT a ČRo jako celek, nýbrž pouze jednotlivé členy rady.
Kandidovat na nového ředitele ČT bude možná také i moderátor Událostí ČT Jakub Železný, ale pouze v případě, že se do kandidatury nepustí stávající generální ředitel Jiří Dvořák. Volba ředitele ČT proběhne 6. června. Železný podotkl, že má na rozhodnutí ještě čas. Popřál také stávajícímu řediteli, aby byl fit.