Organizace Svoboda zvířat spustila kampaň proti prodeji a dovozu kožešin v EU. Ve spotu si zahrály Anna Šulcová, Andrea Kalousová nebo Karolína Kokešová.
Přední české modelky a influencerky upozorňují na krutost kožešinových farem a apelují za ukončení kožešinových farem a zákaz dovozu a prodeje kožešin v Evropě. Ve spotu, kde na módní přehlídce předvádějí kožešiny, vystřídá hudbu nářek, křik a úpění zvířat z farem. Kampaň připravila organizace Svoboda zvířat, které se přidala k evropské občanské iniciativě Za Evropu bez kožešin. Cílem je získat minimálně milion ověřených podpisů v celé Evropě. V Česku už jsou kožešinové farmy několik let zakázané.
V klipu vystupují influencerka Anna Šulcová, modelka Andrea Kalousová, bývalá Miss Global Karolína Kokešová účastnice reality show Survivor Veronika Přikrylová alias Veve nebo modelka Olga Plojhar Bursíková.
„Svět módy je mojí obživou i zálibou již několik let a věřím, že krutost do tohoto světa nepatří. Ráda propůjčím své jméno i dosah pro něco, co má smysl a mnoho lidí to může ovlivnit v jejich přístupu,“ uvedla Karolína Kokešová. Veronika Přikrylová doplňuje: „Tato kampaň se týká něčeho, s čím jsem ztotožněna už roky. I přesto mě záběry dostaly znovu do kolen. Člověk zapomíná informace, ale těžko zapomene pocit, co v danou chvíli měl. Doufám, že zvuky a záběry z farem vyvolají emoce i v širší veřejnosti a společně budeme moci pomoci.“
Zákaz provozování kožešinových farem v Česku platí od roku 2019, 82 procent Čechů je považuje za přežitek. Farmy podle Svobody zvířat představují nejen nehumánní zacházení se zvířaty, ale také zdravotní rizika pro lidi. Kvůli nehygienickým podmínkám, minimální veterinární péči a nedostatečné genetické diverzitě mají viry na kožešinových farmách ideální podmínky k šíření nemocí a mutacím.
„Připojili jsme se k evropské občanské iniciativě Za Evropu bez kožešin, protože chceme pomoci ukončit kožešinové farmy v celé EU a zakázat dovoz a prodej kožešin. Iniciativa potřebuje získat minimálně jeden milion ověřených podpisů v celé Evropě, aby se Evropská komise začala zabývat změnou legislativy. Kampaň v Evropě potrvá až do května 2023,“ uvedla vedoucí kampaně Lucie Kittlová. Podpořit inciativu svým podpisem může každý na webu Za Evropu bez kožešin.