NFT nemusí být jen bizarní obrázky opic, které spekulanti nakupují. Polský umělec Paweł Swanski ve spolupráci s onkologickým ústavem v Gliwicích, agenturou Ogilvy a Alivia Cancer Foundation představil sérii NFT „Buy My Cancer“.
Projekt je „první sérií NFT navržené k záchraně životů“ a přináší zcela nový model financování medicíny. Projekt zobrazuje snímky skutečných rakovinných buněk a přeměňuje je na krásná umělecká díla, která se prodávají jako NFT. Fotografie byly pořízeny speciálním mikroskopem. Zobrazují buňky onkologických pacientů z Onkologického ústavu v Gliwicích.
Varšavský umělec a designér Pawel Swanski známý svými velkoformátovými nástěnnými malbami se zvlněnou složitou linkovou kresbou poté přeměnil fotografie na obrazy, které zobrazují design podobný břečťanu dusící rakovinné buňky. Swanski vytvořil tři unikátní obrazy, z nichž všechny byly přeměněny na NFT. Z videozáznamů dokumentujících jeho umělecký proces byly následně pořízeny další NFT. Byly uvedeny na předních světových tržištích NFT, na OpenSea a VAST.
Zisky z prodaných NFT budou věnovány nadaci Alivia Cancer Foundation a pomohou financovat drahou léčbu rakoviny známou jako CAR-T. Ačkoli je tato metoda relativně nová, rané klinické studie naznačují, že terapie může vyléčit přibližně 40 procent pacientů. Bohužel, terapie je extrémně nákladná, stojí kolem 400 000 dolarů na pacienta – a ne vždy je hrazena pojišťovnou. Mnoho pacientů, kteří by mohli být dobrými kandidáty na léčbu, si ji proto nemůže dovolit.
Prodej NFT je však jen začátkem celého projektu. Zúčastněné organizace poté zahájí další fázi #buymycancerchallenge, jejímž prostřednictvím Swanski nominuje dalšího umělce, který bude na projektu dál pracovat. Stejně jako tato první sbírka budou i nadcházející kolekce „Buy My Cancer“ obsahovat NFT vyrobené ze živých rakovinných buněk pacientů.