Facebook naprosto zklamal v označování dezinformačních příspěvků o Ukrajině, nedaří se mu zachytit 9 z 10.
Facebook už v říjnu 2019 oznámil, že „začne označovat Ruskem kontrolovaná média na svých stránkách a v Ad Library“. Analýza však ukázala, že drtivá většina příspěvků zveřejněných Kremlem kontrolovanými média nebyla v průběhu posledního roku tímto opatřením jakkoli dotčena, označeno nebyl naprostá většina.
Analýzu provedla organizace Center for Countering Digital Hate (CCDH) a její závěry zveřejnila 26. února odpoledne.
Anglicky psané články o Ukrajině zveřejněné médii, v nichž majetkově figuruje ruský stát, měly v posledním roce přes půl milionu lajků, komentářů a sdílení. V rámci průzkumu výzkumníci CCDH analyzovali vzorek 3 593 článků, které uveřejnily na Facebooku RT.com (Russia Today), Sputnik News, TASS a Ruptly (tvůrce obsahu pro sociální sítě vlastněný RT.com). Všechna tato média byla americkým ministerstvem zahraničí označena jako „financovaná Kremlem“ a jako součást „ruského desinformačního a propagandistického ekosystému“.
Výzkumníci použili Facebookem vlastněný nástroj CrowdTangle k identifikaci příspěvků obsahujících 100 nejoblíbenějších článků z celkového vzorku a zkoumali, zda platforma aplikuje označování, které mělo uvádět, že obsah pochází od „ruského státem kontrolovaného média“. Z šetření vyplynulo, že 91 procent z 1304 příspěvků obsahujících články z prokremelských médií nemá žádné označení.
Články na Facebooku, které nejsou nijak označeny, obsahují například prohlášení:
- Ukrajina plánuje operaci pod falešnou vlajkou (false flag incident) připravenou sabotéry vycvičenými v Británii
- Američtí žoldáci připravují provokaci s užitím chemických zbraní
- Mediální reportáže o pohybu jednotek jsou hysterií
- Bojechtiví ozbrojení Američané v maskáčích operují na Ukrajině
- Britská tajná služba zveřejňuje o invazi falešné zprávy
Frances Haugen, whistleblower z Facebooku varoval, že anonymita této sociální sítě a nedostatek transparentnosti zabrání identifikaci manipulačních akcí vedených zeměmi jako Rusko, Čína nebo Írán. Imran Ahmed, ředitel CCDH uvedl: „Facebook opět nedodržel své sliby o posílení svých pravidel. Ospravedlnění ruského útoku na Ukrajinu bylo založeno na Facebooku.“ Ruský stát podle Ahmeda figuruje v řadě nepřátelských operací a chapadla jeho integrované mediální produkce a sociálních sítí se snaží změnit způsob, jakým západní publikum přemýšlí o politických otázkách, ve prospěch Putinovy agendy – s jasnými důsledky pro naši národní bezpečnost a mezinárodní řád.
„Je čas, aby Mark Zuckerberg ukončil možnost zneužívat jeho síť nepřátelskými hráči s nenávistnými choutkami. Jeho selhání v ochraně Facebooku před zneužitím Ruským státem teď pociťuje ukrajinský lid a (vzhledem k bojovné rétorice ruského vůdce) také na svět vrhá stín hrozby atomového hřibu,“ uzavřel Imran Ahmed.