Rozvážková společnost v aktuální kampani automaticky nasazuje různé motivy na digitálních CLV v metru. Využívá jako první novinku společnosti MetroZoom
Podobně jako strop Velké síně školy čar a kouzel v Bradavicích zrcadlil skutečné počasí v okolí hradu, mění se i vizuály na digitálních CLV v pražském metru. Využitím dat o počasí pro spuštění konkrétního digitálního obsahu získávají klienti MetroZoom novou možnost, jak ještě lépe oslovit své zákazníky. Podle výzkumu, který proběhl ve Velké Británii, takto spouštěný obsah na digitálních CLV zvyšuje reakci mozku na reklamní sdělení až o 18 procent, což v konečném důsledku přináší nárůst prodeje až o 16 procent.
„V praxi tak dynamické nasazování obsahu podle počasí umožňuje například řetězcům použít motiv osvěžujícího nápoje, když teplota venku stoupne nad 20 stupňů, a naopak když začne být chladno, v komunikaci propagovat kávu na zahřátí. Módní značky mohou na podzim a v zimě měnit v kampani různé části oblečení podle toho, jestli zrovna sněží nebo prší a zákazníci potřebují spíše zimní péřovou bundu nebo nepromokavý kabát,“ představuje jen některé z mnoha možností využití této novinky Michal Tichý, obchodní ředitel MetroZoom. Klienti mohou dynamicky měnit obsah podle toho, zda svítí sluníčko a je jasná obloha, nebo je zataženo či je dokonce mlha. Dále jako spouštěč mohou využít déšť, bouřku, sníh nebo konkrétní teplotu.
Wolt jako první
Rozvážková společnost Wolt využívá tuto novinku v aktuální kampani jako první. Nabízí zákazníkům možnost zůstat raději v bezpečí a objednat si jídlo domů, když jsou venku bouřky. Nebo dostat zmrzlinu bez front, ve chvíli, kdy svítí sluníčko a teplota se přehoupne přes 25 stupňů. Každý z 816 tisíc desetisekundových spotů, které Wolt v kampani využije, je tak každou minutu nasazen dynamicky podle naprosto aktuálního počasí, aby byl vždy maximálně kontextově relevantní.
„Při minulé kampani v metru se nám velmi osvědčilo dynamické nasazování spotů podle času. Potvrdilo se, že takto komunikovaný – správný obsah ve správný čas – ještě více zvyšuje efekt naší kampaně. Nasazovat spoty podle počasí nám dává novou možnost pružně reagovat na aktuální chutě a potřeby našich klientů a v komunikaci použít tu nabídku, která je vždy nejlepší pro ten daný moment,“ popisuje benefity dynamického nasazování obsahu na základě aktuálních dat Daniel Blažek, marketingový manažer Woltu.
Jak to celé funguje? Jako zdroj dat o počasí slouží aplikace OpenWeatherMap, kterou využívají i společnosti jako Microsoft, Amazon, Facebook, Google a mnohé další. Klient připraví několik spotů – motivů pro různé počasí. Každou minutu před každým přehráním nového spotu klienta a pro každou ze 42 digitálních ploch zvlášť se software od MetroZoom propojí se zmíněnou aplikací a zjistí, jaké je aktuální počasí v ten daný moment a v tom daném místě, kde kampaň probíhá. Data o počasí, která jsou stará jen několik vteřin, poté fungují jako spouštěč pro automatické nasazení a přehrání konkrétního 10vteřinového spotu zvoleného pro dané počasí. Na každé ploše tak v jeden moment může běžet i jiný motiv stejného klienta, pokud jsou v různých částech Prahy jiné povětrností podmínky nebo teplota. Toto dynamické nasazování se odehrává v milisekundě, a když u dané plochy stojíte, nepoznáte rozdíl mezi klasickým spotem a spotem, který je spuštěn v návaznosti na počasí.