Největší současnou výzvou obchodování po internetu je maximální automatizace procesů a zpracování dat. Pomůže s ní hyper-konvergovaný cloud.
Cloudové služby jsou připraveny na provoz všech běžných aplikací a služeb i jejich vzájemnou integraci a vytváření složitých architektur podnikových řešení. Správná volba, nastavení, integrace a zabezpečení cloudových služeb je ale poměrně složitý problém. Kromě bezpečnostního rizika pro podniková data a správy oprávnění přístupu konkrétních zaměstnanců ke cloudovým službám, je zde ještě riziko nesprávné konfigurace. Právě to byl problém cloudové migrace e-shopu uni-max.cz, který nabízí dílenské stroje a profesionálního nářadí. „Ve výběrovém řízení jsme bohužel zvolili dodavatele, který přenos našeho e-shopu na cloudovou platformu Azure nezvládnul. Výsledkem bylo zásadní prodloužení doby odezvy, výpadky a nefunkčnost klíčových komponent, ztráty objednávek a obrovský nárůst našich nákladů na provoz e-shopu na cloudové platformě. Jen během prvních třech měsíců po spuštění migrace se naše ztráty na objednávkách pohybovaly v milionech korun.“ říká Kamil Hrbáček, generální manažer a jednatel společnosti unitechnic.cz, která e-shop uni-max.cz provozuje. Sprinx Systems pomohl napravit potíže, ke kterým došlo při migraci back-endu internetového obchodu do cloudového prostředí Azure a nyní poskytuje e-shopu uni-max.cz podporu a pracuje na jeho dalším rozvoji.
Softwarově definovaný cloud
Protivahou předních světových hráčů na trhu cloudových platforem, jako jsou Microsoft, Amazon či Google, jsou menší, obvykle lokální poskytovatelé cloudových služeb. Jejich hlavní silou je komunikace v místním jazyce, expertní znalosti v oblasti cloudových služeb a schopnost poskytovat zákazníkům služby na míru. Ve skutečnosti často lokální firmy začínají s provozem svých aplikací a e-shopů právě u místních poskytovatelů hostingových a cloudových služeb. Během svého růstu a eskalace provozních požadavků ale obvykle narazí na situaci, kdy se sice nechtějí vzdát komfortní péče svého lokálního cloudového partnera, ale zároveň cítí potřebu využít sílu a škálovatelnosti kapacit některého z velkých cloudových hráčů. A právě zde vzniká prostor pro zavedení tzv. softwarově definované cloudové infrastruktury, která v sobě integruje různé specializované cloudové platformy. Infrastrukturu, která v sobě spojuje nejlepší vlastnosti lokálních i globálních cloudových služeb, stejně jako vlastních zdrojů firmy, a efektivně je využívá, nazýváme hypercloud (hyper-konvergovaný cloud).
Implementace architektury a logiky hypercloudu dává firmám jistotu, že bude každá kritická firemní aplikace provozována v souladu s byznysovými požadavky na rychlost či dostupnost a kvalitu, požadavky bezpečnostních manažerů na nezávislost vůči jednomu cloudovému providerovi a uživatelských požadavků na celkovou snadnost použití či rutinní správu. Ideálním výsledkem takového řešení je zavedení jednotného cloudového prostředí, ve kterém spolu jednotlivé cloudové platformy komunikují a v rámci nastavených procesů si předávají potřebná data.
Hyperkonvergovaná architektura představuje nejflexibilnější infrastrukturu pro provoz aplikací a služeb, kterou, které využívá nejlepší vlastnosti cloudových i místních prostředí:
• Hypercloud kombinuje prostředky veřejného cloudu se službami lokálních poskytovatelů cloudových služeb a místním IT prostředím.
• Při výběru vhodného dodavatele lze služby hypercloudu čerpat na základě jediné smlouvy a kryté jediným SLA.
• Neomezená škálovatelnost umožňuje vykrýt jakékoli výkyvy v potřebě výkonu, rychlosti zpracování nebo úložné kapacity.
• Integrování různých cloudových služeb podporuje automatizaci obchodních procesů a zpracování dat.
• Architektura hypercloudu umožňuje provozovat každou z podnikových aplikací přesně v takovém prostředí, které zajistí její maximální efektivitu.
Vytvoření a využívání hypercloudu představuje zásadní nároky na integraci a řízení různých typů služeb od různých poskytovatelů. Zvolte si partnera, který hyperkonvergované prostředí zvládne nejen postavit, ale také uřídit.
Klíčem je zkušenost
Sprinx má s hypercloudem řadu aktuálních zkušeností u svých zákazníků, pro které různým způsobem kombinuje využití své lokální služby AppOn.cloud s cloudovou platformou Microsoft Azure. Nejčastěji se přitom jedná o provozování rozsáhlých e-commerce řešení, kombinujících provoz ERP systému, databáze a ukládání dat v lokálním cloudu (na AppOn.cloud) s obchodní platformou běžící na extrémně škálovatelné cloudové platformě Azure s garantovanou dostupností.
Díky využití hypercloudu získaly e-shopy, které Sprinxu pro své klienty provozuje, extrémní odolnost vůči výkyvům v množství zákazníků a jejich objednávek, rychlou odezvu při výběru produktů a procházení nákupním procesem, nepřekonatelnou dostupnost zajištěnou geografickým rozmístěním datových center a současně i jistotu lokálně uložených citlivých dat a nepřetržité lokální podpory. Sprinx zajišťuje propracovanou integraci všech částí hyperkonvergované infrastruktury a je jedním z průkopníků tohoto technologického řešení na českém trhu.