Třetina oslovených živnostníků oznámkovala českou vládu za práci během koronavirové krize nedostatečně, v průměru by politici ve škole dostali jen o stupeň lepší známku. Výplývá to z říjnového průzkumu rezervačního portálu Reservio.
„Jaro bylo pro podnikatele ve službách špatné, ale to, co je čeká v následujících týdnech, je daleko horší. Většina z nich v březnu měla finanční rezervu, ze které zvládla lockdown přečkat,“ konstatuje zakladatel a CEO Reservio Boris Bošiak. „Nyní jsou ale ve stavu, kdy téměř polovina z nich je stále ve ztrátě a děsí se dalších vládních nařízení,“ dodává Bošiak. Dotazník zjistil, že obavy z budoucnosti vlastního podnikání má 63 % respondentů, nejvíce se obávají již zmiňovaných státních nařízení (48 %) a také poklesu zakázek (41 %).
- 46 % podnikatelů se od jarních omezení ještě nevrátilo do původního režimu
- 43 % jich vykazuje stále ztrátu
- 40 % dotazovaným nepomohla žádná státní výpomoc
- 63 % respondentů má obavy z budoucnosti vlastního podnikání
- 33 % podnikatelů udělilo vládě nedostatečnou, v průměru je to pouze o stupeň lepší
Nespokojenost podnikatel s vládou vedenou Andrejem Babišem značí také fakt, že 40 % dotazovaných nepomohla žádná státní výpomoc. Téměř polovina respondentů poté označila jako své největší obavy právě vládní nařízení, která se mění tak často, že na ně nejsou schopni se připravit, natož na ně adekvátně reagovat. 46 % podnikatelů se od jarních omezení ještě nevrátilo do původního režimu, 43 % jich vykazuje stále ztrátu. Průzkumu se zúčastnilo 630 českých podnikatelů ve službách.
Ukončit svoji činnost muselo pouhých 8 % dotazovaných. Protože byl dotazník distribuován jak na malé podniky, tak i na osoby samostatně výdělečné činné, otázka týkající se propouštění pracovníků nebo omezování spolupráce se týkala jen části z nich. Více než třetina podnikatelů, kteří před tímto nesnadným rozhodnutím stáli, ale přiznala, že k podobným krokům museli přistoupit. Konkrétně se jednalo o 34 %.
Pochopení se mění v bezmoc
„Bylo zajímavé pozorovat, jak pochopení, které většina z podnikatelů na jaře měla, postupně mizelo a nyní vidíme především bezmoc a naštvání,“ říká zakladatel rezervační platformy. „Není se ale čemu divit, od jara mají podniky stále omezené provozy, přidané vysoké náklady na ochranné pomůcky a děsí se všech nových nařízení, která vyplouvají na povrch zcela nesystematicky,“ říká Bošiak.
Třem čtvrtinám živnostníků trvalo déle než 3 měsíce, než se jejich provoz mohl vrátit do normálu, 46 % jich stále provozuje svoji činnost v omezeném režimu. Růžově to s nimi nevypadá ani po finanční stránce – 43 % jich je stále v mínusu, dalších 25 % respondentů uvedlo, že je nyní na nule.
Celých 40 % respondentů nyní uvedlo, že jim nepomohlo žádné vládní řešení. V tomto případě se jedná především o malé firmy, pro které byly připraveny programy jako byl Antivirus nebo Covid I., II. a III.
„Pokud se pro české podnikatele nevytvoří jasný plán a strategie, je téměř jisté, že jich bude muset své živnosti uzavřít násobně větší počet, než jak tomu bylo na jaře,“ míní Bošiak. „Tyto skutečnosti ale uvidíme nejdříve na přelomu roku, kdy už pro nápravu bude pozdě,“ dodává CEO brněnského startupu.