Reklama
Megaboard
Search
Close this search box.

Češi nakupují módu online i během krize. Obchody plánují investice do reklamy

Češi nakupují módu online i v druhé vlně pandemie koronaviru. Vyplývá to z průzkumu Fashion (Re)search vyhledávače módy Glami zaměřeného na to, jak se e-shopy v Česku během září a října připravovaly na druhou vlnu pandemie koronaviru.

Kategorie bundy a kabáty stoupla od začátku září o 95 %. Dalšími úspěšnými kategoriemi jsou podle průzkumu roušky, které zaznamenaly největší nárůst v srpnu (+88 %) a září (+55 %) a oblečení na doma, především pak spodní prádlo (+42 %) a pyžama (+41 %). I v druhé vlně pandemie rodiče nakupují pro své děti, kategorie děti a kojenci stoupla o 31 %. 

Omni-channel obchodníci zaznamenali pokles tržeb v kamenných obchodech už před vyhlášením přísných protikoronavirových opatření, téměř 70 % podnikatelů zaznamenalo snížení prodejů offline. Třetina uvádí, že přišlo o 40–60 % návštěv v kamenných obchodech. Ovšem zároveň také uvádí, že část letošních ztrát se vyrovnala prodeji online. 

Reklama
ČEZ

Téměř polovině obchodníkům, kteří prodávají módu pouze online, se zatím nepodařilo vyrovnat propad tržeb vzniklý v první vlně. Ovšem třetině e-shopů pandemie pomohla a díky vyšším nákupům v online prostředí se jim podařilo vydělat více.

Více než polovina obchodů přesouvá své budgety online. E-shopy tak konají, aby se dokázaly přizpůsobit rychle se měnící situaci. 67 % obchodníků žádné změny nedělá. 47 % e-shopů již udělalo nějaké změny směrem k druhé vlně pandemie koronaviru. Až 40 % e-shopů situaci bere jako příležitost na změnu a tak zvyšují svou přítomnost na sociálních sítích, pořádně se zásobí před sezónou a představují nové produktové řady. 37 % obchodů se na změny teprve chystá.

Většina e-shopů neplánuje snižovat ceny. Naopak se budou přizpůsobovat tak, že budou nabízet slev méně, aby zachovaly dobré marže. Obchodníci budou letos investovat hlavně do online reklamy, offline volí jen 5 % z nich. Nejvíce budou investovat do sociálních sítí (75 %) a reklamy na Googlu (73 %). 

Pro téměř polovinu podnikatelů je budoucnost české módní e-commerce v udržitelnosti a v proměně sociálních sítí v hlavní marketingový kanál pro prodej módy (TikTok, Instagram). 17–23 % si myslí, že bude posilovat virtuální šatník, zvyšovat se prodej second-hand oblečení a zmizí sezóny a kolekce v prodejnách.

Reklama
Know
Reklama
ČEZ Vánoce
Reklama
Ipsos
MAM_SOME_800x1068_cover-50

MAM Exkluzivně v časopise

Peter Menky, Dodo
Michal Vodák_Notino_nový web-otvírák (36)
Michaela Suráková, Atmedia

MAM Téma čísla

Návrh bez názvu-127
WEB_normal(1)
iStock - efektivita - sto procent -nový web-otvírák (13)
Ipsos

MAM Další zajímavé čtení

Návrh bez názvu-130
Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
Návrh bez názvu-130
Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)