K zajištění bezpečnosti začínají pomáhat i samoučící se kamery. V České republice je však většinou bezpečno.
Pořadatelé eventů zpravidla nemusí řešit žádné vážnější problémy. Nic to ale nemění na faktu, že je třeba být připraveni na vše. Oslovení zástupci agentur i klientů se shodují, že bezpečnost účastníků je u nich na prvním místě. Konkrétní požadavky na její zajištění se odvíjejí od typu události. Jiné jsou u venkovní akce, odlišné u eventu konaném v uzavřených prostorách. „Počet bezpečnostních opatření se logicky zvyšuje s množstvím účastníků a například přítomností členů představenstva,“ říká Klára Zelenková, specialistka interních eventů v České spořitelně.
Propojení vysílačkami
Se zajišťováním bezpečnosti na venkovních akcích má zkušenosti tým pořádající závody RunCzech. Bezpečnostní opatření na závodech upravuje podle situace a možností prostoru, kde se běh zrovna koná. Úzce spolupracuje s Policií ČR, městskou policií a odbory krizových řízení měst. Bezpečnost na místě zajišťuje také profesionální security agentura.
„Součástí bezpečnostního systému jsou školení členů týmu a připravené postupy v případě různých událostí. Nad průběhem akcí a koordinací zapojených složek dohlíží koordinační štáb,“ říká Diana Rybachenko, ředitelka marketingu a komunikace RunCzech. Služeb security agentur využívá také eventová agentura Dream Pro. Pracovníci ostrahy jsou propojeni vysílačkami s produkcí eventu, takže jsou neustále v kontaktu. Bezpečnostní kontroly probíhají před areálem, u vstupu i v prostoru konání celého eventu.
Zapomenutý batoh
Podle Martina Královiče, zakladatele slo venské agentury PS:Events, jsou ve střední Evropě trendem kamerové systémy a nové generace komunikačních technologií. Stále více se začínají používat mobilní bezpečnostní pracoviště, takzvané „control roomy“, do nichž míří signály z kamer.
„Výhodou těchto pracovišť je, že z jednoho místa můžete mít přehled o dění v areálu s obrovskou rozlohou,“ vysvětluje Královič, který zmiňuje rovněž nastupující trend v oblasti inteligentní video analýzy, kdy pomocí „self learning“ kamer dokáže systém upozornit na podezřelé chování konkrétního člověka, třeba když se pokouší prolomit plot. Zaregistruje také odcizení určité věci či zapomenutý batoh.
„Přehnané kontroly nemusí mít zdaleka takový efekt, jakým působí.“
Pokročilejší zařízení pracují na základě umělé inteligence. Její využití na krátkodobých akcích se ale moc nehodí, protože systém nemá dostatek času, aby se naučil běžné chování, ze kterého by pak odvodil neobvyklou situaci. „Rozvíjejí se rovněž komunikační technologie. Potřebnou se stává rychlá GPS lokalizace jednotlivých členů týmu, security nebo zdravotníků. Výrazně to pomáhá při reakci na mimořádně vzniklé situace, ale také přispívá k celkovému povědomí o situaci,“ říká Martin Královič.
Výčet nebezpečí, s nimiž se pořadatelé u nás setkávají nejčastěji, rozhodně nepatří do té nejzávažnější kategorie. Nejčastěji jde o drobné krádeže, verbální či fyzická napadení podnapilých osob. „Po dohodě s bezpečnostní agenturou tomu předcházíme pochůzkovou službou, a to jak v označených vestách, tak i začleněním pochůzkářů mezi dav. V případě náznaků nadměrného požití alkoholu směrujeme dané osoby mimo areál,“ popisuje Lubomír Machoň z Dream Pro.
Další běžnou nepříjemností jsou drobná poranění účastníků, třeba pád, vyvrknutý kotník nebo odřenina. „Někomu se také může udělat nevolno, proto máme k dispozici zdravotníka, který účastníkům pomůže. Přestože tohle jsou reálná nebezpečí, která se mohou na akcích stát, nepodceňujeme při přípravě ani méně pravděpodobné varianty, k nimž, doufáme, nikdy nedojde,“ podotýká Klára Zelenková.
Vše podle zákona
Potřebu bezpečnostních opatření není radno přehlížet. Na druhou stranu platí, že lidé snadno podléhají strachu, což může vést k tomu, že jsou ochotni svou svobodu částečně vyměnit za pocit bezpečí a s ním spojená omezení. Navíc přehnané kontroly mohou lidi obtěžovat.
Není přílišná snaha o bezpečnost pro účastníky nepříjemná? Jak se toho vyvarovat? „Snažíme se co nejméně zasahovat do soukromí návštěvníků akce. V dnešní době jsou běžné kontroly samozřejmé a účastníci s nimi počítají. Nestává se, že bychom s tímto měli v rámci kontrol účastníků problémy,“ míní Lubomír Machoň. „Přehnané kontroly nemusí mít zdaleka takový efekt, jakým působí. Mnoho opatření ani přítomní nezaznamenají, a přitom mají velký efekt,“ dodává Diana Rybachenko. Jak upozorňuje Martin Královič, důležité je, aby všechna opatření probíhala v souladu se zákonem GDPR.