Přínosem umělé inteligence pro obor PR se zabývá už deset let. Současná vlna rozvoje, která začala před necelými dvěma lety, ho však zklamala. „Téměř všichni podcenili fakt, že abyste z AI dostali to nejlepší, musíte odvést velké množství práce,“ říká výkonný ředitel CIPR Alastair McCapra, jenž letos vystoupí na konferenci Forum Media.
Jedním z důvodů průběhu, který zaostal za očekáváním profesní organizace Chartered Institute of Public Relations (CIPR), je to, že se na trh velmi rychle dostalo příliš mnoho produktů, které měly ve skutečnosti zanedbatelný užitek. „Asi jsme se příliš soustředili na technické povrchní detaily, ze kterých jsme byli ohromeni. Napsat totiž pomocí nástrojů AI něco, co je relevantní a dobře přijímané, je velmi obtížné a může to zabrat stejné množství času, jako byste to dělal bez nich,“ je přesvědčený Alastair McCapra a dodává: „Řada lidí v PR tak zjistila, že jsou k dispozici různé nástroje, ale pokud neinvestujete velké množství času do toho, abyste se s nimi seznámili a naučili se, jak z nich dostat to nejlepší, nemá vůbec cenu je používat. Proto mám pocit, že se spousta lidí sice pro AI nadchla, ale pak to trochu vzdali a čekají na další vlnu.“
Jak další – v pořadí třetí – vlna rozvoje AI bude vypadat? Bude se prý jednat o nástroje, které jsou začleněny třeba do produktů Microsoftu či Googlu, kdy je už velká část přemýšlení realizována za uživatele. „Umělá inteligence je na jednu stranu mnohem víc vzrušující, protože je daleko schopnější, než jsme čekali. Na druhou stranu pro správné fungování vyžaduje oproti předpokladům více lidských vstupů,“ shrnuje výkonný ředitel CIPR.
O tom, jak umělou inteligenci adoptují PR agentury ve Spojeném království, jestli kvůli AI zaniknou juniorní pozice v agenturách či jaké hrozby představuje AI pro celý obor, čtěte zde.