Potřeby pro stavebníky a přístroje pro dům a zahradu vyjdou ze čtyř zkoumaných středoevropských zemí nejlevněji v České republice. Naopak hlouběji do kapsy než Rakušané musejí při koupi tohoto zboží sáhnout Slováci a Maďaři. Vyplývá to ze srovnání cen 250 produktů, které otiskl rakouský spotřebitelský časopis Konsument.
Některé zboží se sice dá koupit v okolních zemích levněji, avšak odlišnosti jsou jen v ojedinělých případech tak velké, aby se Rakušanům skutečně vyplatilo cestovat za nákupem do okolních států. "Zajížďka do sousedních východních členských zemí EU se při koupi potřeb pro stavebnictví a elektrických přístrojů pro dům a zahradu vyplatí jen zřídka," shrnul časopis výsledky průzkumu, který se zaměřil na ceny v Brně, Bratislavě, Györu a v regionu rakouské metropole.
Při větším nákupu za 1500 eur (47 850 Kč) v nejlevnější zemi, v Česku, dokáže kupující na rozdílu cen zkoumaného zboží ušetřit podle Konsumentu v nejlepším případě 100 eur (3190 korun). Je však ještě nutné započíst náklady na dopravu a výměnu peněz.
Maloobchodní trh se zbožím pro domácí kutily přitom v Maďarsku, Česku a na Slovensku ovládají zahraniční obchodní sítě jako Baumax, OBI nebo Bauhaus, podotkl časopis. Domácí prodejní řetězce zaměřené na tento sortiment v uvedených státech prakticky neexistují.

reklama
reklama
reklama